Ethereum: Analýza současného stavu a očekávaný vývoj v budoucnu

29.02.2024

Ethereum (ETH) je po Bitcoinu (BTC) druhou nejrozšířenější kryptoměnou na trhu virtuálních měn. Její tržní kapitalizace ve výši 415 miliard amerických dolarů (USD) je zhruba třikrát nižší než BTC. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského odpoledne dne 29. února 2024, zhruba v čase 13:54 CET se cena ETH pohybovala na hodnotě ve výši 3.469,75 USD s dosavadním denním růstem ETH o + 4,7 % kurzu vůči USD.

Ethereum je open-source, decentralizovaná blockchainová síť, která staví na blockchainové inovaci Bitcoinu s některými významnými rozdíly a vylepšeními. Jeho nativní minci Ether lze použít pro digitální platby a funguje jako softwarová platforma pro vytváření a nasazování nezměnitelných decentralizovaných aplikací (dApps) nebo smart kontraktů. Ethereum změnil odvětví kryptoměn zavedením funkce smart kontraktů do blockchainových sítí. Smart kontrakty umožňují uživatelům a vývojářům přístup k nově vznikajícím odvětvím, jako je decentralizované financování (DeFi).

Díky zdánlivě neomezeným možnostem blockchainové technologie a funkcionality smart kontraktů vytvořil Ethereum několik odvětví v hodnotě miliard dolarů. Patří mezi ně DeFi, play-to-earn krypto hry a extrémně populární průmysl NFT. Dnes je blockchain Ethereum domovem více než 2 900 různých projektů a zpracoval přes 11 bilionů dolarů v hodnotě. Nativním tokenem blockchainu Ethereum je Ether. Stejně jako stabilní mince, včetně Tetheru (USDT) a USD Coinu (USDC), se Ether používá k platbě transakčních poplatků při dokončování transakcí v síti. Je také měnovou směnou pro digitální aktiva uložená v blockchainu, jako jsou NFT. Po sloučení Etherea bude ETH použit k zabezpečení sítě a k vytváření nových bloků.

Ethereum na Cestě k ETF: Predikce Bernsteinu o dynamickém růstu

Společnost pro správu bohatství, Bernstein, navrhla, že Ethereum může být po Bitcoinu jediným digitálním aktivem, které zajistí spotové ETF. Ve výzkumném dokumentu z 19. února letošního roku 2024 Bernstein diskutoval o vyhlídkách Etherea v nadcházejících měsících, pokud jde o odměny za sázky, možné institucionální přílivy a schválení ETF. Podle zprávy by se přední altcoin mohl stát jedinou další kryptoměnou, která bude mít spotové ETF po Bitcoinu. Stalo se tak poté, co několik firem učinilo kroky k zajištění schválení pro spotový Ethereum ETF. Analytici firmy naznačují, že existuje 50% šance na schválení ETH ETF do května letošního roku 2024, přičemž dodávají, že je to téměř jistá pravděpodobnost do konce tohoto roku 2024. Stejně jako o Bitcoin mají institucionální investoři zájem o Ethereum z mnoha důvodů, z nichž hlavním je jeho rozsáhlý ekosystém decentralizovaných financí (DeFi). Síť Ethereum zůstává přední sítí inteligentních kontraktů a přitahuje širokou škálu decentralizovaných aplikací (dApps).

Na základě těchto skutečností následně pak analytici v napojení na finanční stratégy trhu kryptoměn predikují růst hodnoty této virtuální měny. Současná cena ETH je zhruba o necelých 30 procent nižší než dosavadní maximum této měny, kdy ETH dne 20.10.2015, dosáhlo hodnoty ve výši 4.878,26 USD za ETH. Podle sdělení analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy lze v souvislosti s plánovanými ETF fondy pro ETH zcela reálně uvažovat o silně dynamickém růstu jeho ceny. Ethereum je jednou z nejpokročilejších a nejrozšířenějších kryptoměn, která v posledních letech vykazuje impozantní tempo růstu. Predikce tak hovoří tak o minimální cílové ceně přesahující 5.300 USD za ETH a to zhruba do poloviny letošního roku 2024 pokud se ukáže, že projekt ETH ETF se bude realizovat.

Očekávání pro rok 2024

Odborníci předpovídají významné zisky pro Ethereum v roce 2024 s očekáváním dosažení nových historických maxim. JPMorgan představila býčí výhled a zdůraznila upgrady zaměřené na snížení transakčních nákladů a zlepšení rychlosti transakcí jako klíčové hnací síly růstu Etherea. Podobně Raoul Pal z Real Vision vyjádřil důvěru ve výkon Etherea a předpověděl, že by mohl v první polovině roku 2024 dosáhnout přibližně 5 300 USD, taženo zvýšenou likviditou a potenciální institucionální adaptací po zavedení Ethereum ETF. Analýza sentimentu trhu sestavená společností MEXC Research naznačuje široký konsenzus pro významný růst, přičemž předpovědi cen Etherea pro rok 2024 se pohybují od 6 000 USD do ambiciózních 10 000 USD. Tento optimismus je založen na faktorech, jako jsou jedinečné schopnosti Etherea sázet a potenciál pro Ethereum ETF, které by mohly přilákat významné institucionální investice. Největší držitelé Etherea nashromáždili ETH, což naznačuje silnou důvěru v jeho budoucnost.

Predikce ceny ETH v grafu – krátkodobý odhad dosažitelnosti hodnoty ETF (06/24)

ETH tak tvoří digitální aktivum s pozitivním vývojem kurzu

Reputace: Ethereum je jedním z nejstarších blockchainů na trhu. Od roku 2017 je trvale na druhém místě z hlediska tržní kapitalizace.

Stabilita: Stejně jako všechny ostatní kryptoměny podléhá i Ethereum obvyklým cenovým výkyvům a ovlivňují ho také bear a bull markety. Volatilita je však mnohem nižší než u jiných kryptoměn.

Potenciál růstu: počet dApps se neustále zvyšuje. Na blockchainu Ethereum staví své aplikace mnoho startupů a vývojářů. Podle žebříčku dappradar.com bylo na Ethereu doposud vytvořeno více než 1 500 dApps. Žádný jiný blockchain nedokáže ukázat více.

Funkčnost: Blockchain Ethereum nabízí mnoho různých aplikací. Chytré kontrakty a dApps se úspěšně používají v bezpočtu forků. To vytváří zdravou poptávku, která by mohla mít pozitivní dopad na vyhlídky Ethereum.

Vládní podpora: kanadská vláda chce prozkoumat, jak by mohla využít blockchain Ethereum ke zpracování vládních dat. Pokud se Kanadě podaří tento krok učinit, bude to signál pro ostatní země, že i ony mohou tento problém vyřešit.

Řešení problému škálovatelnosti: Tvůrci Ethereum si uvědomují, že jejich blockchain může dlouhodobě přežít pouze tehdy, pokud se podaří najít řešení problému škálovatelnosti. Na řešení tohoto problému pracují již dlouho. Patří mezi ně změna algoritmu konsensu z proof-of-work na proof-of-participation. Mezi další opatření patří zavedení Plasma protokolu, na kterém společnost v současné době pracuje. S verzí Ethereum 2.0 udělali vývojáři první krok.

Závěr k předpovědím pro Ethereum

Ethereum má v současnosti problémy se škálovatelností. Vitalik Buterin a jeho tým v současné době vyvíjejí řadu řešení, jak tyto problémy řešit. Co se týče dApps, Ethereum není průkopníkem a nejslibnější projekty se stále vyvíjejí v síti Ethereum. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky a stratégy krypto trhu existuje velmi vysoká pravděpodobnost hraničící až téměř s jistotou, že krypto fondy ETF budou již jen s jednou virtuální měnou a to je právě ETH. V důsledku schválení burzovního obchodování pak cena ETH výrazně vzroste na základě silně zvýšené poptávky po této virtuální měně.

Rekordní růst Bitcoinu a geopolitické napětí: Jak se vyvíjely trhy v 47. týdnu?

V 47. týdnu zažil krypto trh cenovou rallye, kdy BTC dosáhl historických maxim. Komoditní trh absorboval silný USD, přičemž cena zlata opět vzrostla.

46 týden: Vývoj obchodování na finančních trzích a co můžeme očekávat dál?

Hlavní geopolitické události a jejich dopad na finanční trhy Vítězství Donalda Trumpa a jeho vliv na trhy Vítězství Donalda Trumpa ve volbách výrazně ovlivnilo finanční trhy. Trump získal 312 hlasů volitelů oproti 226 hlasům Kamaly Harrisové a získal také většinu...

45 týden: Jak americké volby ovlivnily trhy a co čekat dál?

Volby v USA, změny úrokových sazeb a geopolitické napětí přispěly k prudkému růstu trhů. Kryptoměnový trh vykázal obzvláště silné zisky.

44. týden v kostce: Co přinesli trhy a jak reagovaly na volby v USA?

Cena zlata roste a kryptoměnový trh vykazuje pozitivní výhled: cena Bitcoinu by mohla do konce roku 2024 vzrůst až k 100 000 USD.

43. týden na finančních trzích: Silný dolar, geopolitické napětí i naděj na růst BTC!

Odborníci očekávají, že do konce roku 2024 může BTC vzrůst na 80 000 USD a pozitivní dopad halvingu BTC lze očekávat až začátkem roku 2025.

Co hýbalo finančními trhy v 42. týdnu a jak to ovlivní Vaše investice?

V souvislosti se změnou hodnoty USD byly zaznamenány nové rekordní ceny zlata. Tento týden dosáhlo historického maxima.

Finanční trhy v přehledu: Shrnutí událostí 41. týdne

Tento týden byl charakterizován silným dolarem, zvýšenou volatilitou u zlata a růstem cen ropy. K růstu ceny ropy přispěl i konflikt na Blízkém východě.

Co se dělo na finančních trzích ve 40. týdnu? Přečtěte si krátký přehled

Na kryptoměnovém trhu se očekává návrat Bitcoinu k hodnotě 70 000 USD v blízké budoucnosti, přičemž trhy vykazují standardní volatilitu.

Přehled událostí a trendů z obchodování na finančních trzích za 39. týden

Cena zlata dosáhla nových historických maxim a očekává se, že by mohla do konce roku překonat hranici 3 000 USD za trojskou unci.

Co přinesl 38. týden na finančních trzích? Buďte v obraze

V 38. týdnu bylo přijato rozhodnutí o snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů ve Spojených státech, které učinila centrální banka USA FED.