Když reálné úrokové sazby (ty nepříjemné sazby, které jsou vyšší po zohlednění inflace) rostou, zlato obvykle klesá. Zlato není tak oblíbené jako jiné investiční možnosti, například akcie a fondy peněžního trhu, když tyto alternativy předčí inflaci. To však neplatí pro tento rok. Cena zlata zůstala beze změny, přestože reálné sazby rostou.
Existují tři potenciální důvody této výjimečné stability. Za prvé, zlato je často považováno za záchrannou síť pro případ pro případ ekonomických a finančních propadů. S rychlým zvyšováním úrokových sazeb centrálními bankami, což obvykle vyvolává neklid na finančním trhu, není divu, že investoři upřednostnili tento bezpečný kov. Za druhé, protože zlato má reálnou hodnotu, slouží jako ochrana před inflací. Jeho hodnota zůstává stabilní, zatímco tradiční měny mohou ztrácet na hodnotě. Za třetí, některé centrální banky stále akumulují zlato. Například Čína již deset měsíců po sobě zvyšuje své zásoby zlata. Tímto způsobem se snaží snížit svou závislost na americkém dolaru a posílit své zlaté rezervy.
Skutečnost, že se zlato již nepohybuje v souladu s reálnými úrokovými sazbami, by samozřejmě mohla naznačovat, že něco není v pořádku: je možné, že je zlato přeceněno a připraveno na korekci. V době, kdy jsou výnosy z bezpečných akcií a peněžně ekvivalentních aktiv tak vysoké, je oprávněná otázka, zda je zlato stále tím nejlepším obranným aktivem, které by měl investor vlastnit. Avšak finanční systém je neustále na tenkém ledě, rozhodnutí centrálních bank ohrožují stabilitu měn a hrozba recese stále visí v povětří, takže zlato zůstává pevnou záchrannou sítí. Ačkoli zlato nemusí být právě levné, nemusí to být ani špatný nápad mít v portfoliu nějaký podíl na tomto drahém kovu. ETF Aberdeen Physical Gold Shares (ticker: SGOL; náklady: 0,17 %) se jeví jako solidní volba, která nepřetíží investorovu peněženku.
Pokud vás kromě akciového trhu zajímají i investice do nemovitostí, podívejte se na stránky https://prestonproperties.hu/cs/